آخرین خبرها
منوی سایت
تقویم
1398
فروردین
شنبه
31
            
 

بیشتر درباره گاز R134a بدانیم !

گاز مبرد R 134-a یکی از گاز های بی ضرر به لایه ازن است که به نام هیدرو فلورو کربن( CH2FCF3 )  نامیده می شود و جایگزین گاز مبرد 12-R با فرمول شیمیایی CF2CL2 می باشد، که به نام کلورو فلورو کربن نامیده شده است. گاز R-134a سنگین تر از هوا می باشد، لذا چون در سطح زمین جمع می شود، ممکن است در اثر  تنفس هوای آلوده منجر به گیجی، تهوع، و غش و از حال رفتگی شود .
انتخاب مبرد برای سیستم های تبرید و تهیوه مطبوع گذشته از دارا بودن شرایط مطلوب ترمودینامیکی و دیگر مواد لازم برای یک مبرد خوب باید حد اقل وزن و حجم را در بر گیرد .با توجه به استاندارد های جدید بهره وری انرژی (Energy Efficiency) سازندگان اتومبیل ها موظف هستند که قانون راندمان سوختی معادل هفده کیلومتر به ازا هر لیتر برای ماشین های سواری متوسط در حال بررسی جهت به اجرا در آوردن در سال 1997 می باشد را رعایت نمایند .
تا به حال مبرد مورد استفاده در اتومبیل ها (R-12) بوده که به صورت موفقیت آمیزی ضمن سال های متمادی عمل کرده است . این مبرد ضمن دارا بودن خواص مطلوب حرارتی وترمودینامیکی , روی آلومینیوم , مس , نئوبرن , آهن و فولاد اثر شیمیاییی نمی گذارد . گذشته از این به راحتی با روغن های معدنی و ویسکوزیته حدود 525 ( سیستم آمریکایی ) قابل استفاده بوده و ضمنا خاصیت زنگ زدگی به جز در مواردی که با آب مخلوط شود ندارد . علیرغم تمام این خواص R-12 محتوی ماده ای به نام کلروفلور کربن یا CFC است که به عقیده دانشمندان این ماده باعث تخریب لایه اوزون می باشد . از طرفی دیگر بیشترین تخریب لایه اوزون از تخلیه R-22 به محیط در اثر سرویس کاری و همچنین سیستم های تهویه مطبوع صورت می گیرد . بدیهی است که تولید R-12 به عنوان یکی از مبرد های محیط زیست منع گشته و از سال 1993 کمپانی های سازنده اتومبیل اقدام به استفاده از R-134a به جای R-12 نموده اند . از سال 1995 به بعد کلیه سازندگاه اتومبیل در آمریکا مبرد R-134a برای ماشین های جدید استفاده خواهند کرد.
R-134a در مقایسه با R12 دارای قابلیت هدایت حرارتی بالاتری است، همچنین گرمای نهان آن بالاتر است.  لذا حجم مخصوص بخار بهر حال بالاتر است چرا که درجه تبخیر 5 درجه سانتیگراد پائینتر است.
R-134a به عنوان یکی از مبرد های محیط زیست منع گشته و از سال 1993 کمپانی های سازنده اتومبیل اقدام به استفاده از R-134a به جای R-12 نموده اند . از سال 1995 به بعد کلیه سازندگاه اتومبیل در آمریکا مبرد R-134a برای ماشین های جدید استفاده خواهند کرد.

گاز R-134a در مخازن ۱۳.۵ کیلویی الی ۲ تنی قابل تامین است.از گاز R-134aبرای انواع یخچال و سیستم های تهویه مطبوع ،دمیدن فوم،حلال تمیز کننده استفاده می شود.از این گاز به عنوان جایگزین گاز R12 استفاده می شود.
از برندهای موجود گاز R-134a:

گاز R134a ایسکون (isceon)
گاز R134a رفریجرانت (refrigerant)
گاز R134a آرکما (Arkema)
گاز R134a هانی ول (Honey well)


گواهینامه گاز R134-a  >  مجتمع گاز اردستان

کانال تلگرام ما : ​https://telegram.me/ardestangas