• EN
  • |
  • FA

مقاله ها / ایمنی و اطفا حریق

ایمنی و اطفا حریق

ایمنی و اطفا حریق

انواع حریق و سیلندرهای اطفاحریق

مقدمه

امروزه سیستم ها و ابزار آلات اطفا حریق به طور گسترده در ساختمان ها ،اماکن مسکونی و مناطق صنعتی استفاده می شود تا خسارتهای ناشی از حریق را به حداقل برسانند .

حریق بر اساس نوع ماده سوختی به انواع مختلفی تقسیم بندی می شود که برای اطفا آنها از سیلندرهای مختلفی استفاده می شود در این مقاله به معرفی سیلندر های اطفا حریق و انواع حریق می پردازیم .

تعریف آتش سوزی

تعریف حریق عبارت است از حریق و سوختن مواد سوختی یا آتشی ناخواسته که لحظه وقوع از کنترل خارج شده و معمولا با دود ، نور و حرارت همراه است.

تعریف علمی احتراق 

ترکیب یک ماده قابل سوخت با اکسیژن و تبدیل مولکول ها به مولکول های دیگر که تولید حرارت کند را احتراق می گویید در حقیقت حریق یک واکنش اکسیداسیون حرارت زا می باشد .برای آتش سوزی 4 عامل باید در کنار هم قرار بگیرند که به آن مثلث آتش یا هرم آتش گفته می شود که عبارتند از : سوخت ، گرما ، اکسیژن ، واکنش زنجیره ای

روش های عمومی اطفا حریق :

اصولا اگر بتوان یکی از اضلاع هرم حریق را کنترل ،محدود و یا قطع کرد حریق مهار می شود .1.سرد کردن 2. خفه کردن 3. سد کردن یا حذف ماده سوختنی 4.کنترل واکنش های زنجیره ای .

انواع سیلندر های آتش نشانی

1.خاموش کننده های محتوی آب (Water Fire extinguisher) که عمدتا به رنگ آبی و یا به رنگ نقره ای می باشد .

2.خاموش کننده های محتوی پودر (Powder Fire extinguisher) این خاموش کننده دارای یک محفظه استوانه ای می باشد که مقدار معینی پودر در آن ریخته و تحت فشار یک گاز مناسب به خارج رانده می شود.فشار لازم برای دستگاه با استفاده از گاز ازت یا CO2 تامین می گردد .

3.خاموش کننده های محتوی گاز (CarbonDioxide Fire extinguisher) این دستگاه ها از یک سیلندر حاوی CO2کربن دی اکسید مایع و یک شیر فلکه ،شیلنگ و سرلوله تشکیل شده ایت .علت شیپور بودن سر لوله جلوگیری از یخ زدگی گاز در هنگام عبور از مسیر می باشد .

4.خاموش کننده های محتوی کف (Foam Fire extinguisher) هر فومی کاربرد خاص خود را دارد .فوم های با گسترش زیاد در محیط های بسته ای که باید به سرعت پر شوند مانند زیر زمین یا پناهگاه ها استفاده می شوند.فوم های با گسترش کم برای مایعات آتش زا مورد استفاده قرار می گیرند .

5.خاموش کننده های محتوای مواد هالوژنه (Halogenated Fire extinguisher) این نوع خاموش کننده در ایران به صورت عمومی عرضه می گردد .

 دسته بندی انواع حریق

آتش دسته A

 این نوع دسته آتش سوزی از سوختن مواد سوختی معمولی قابل احتراق ،عموما جامد و دارای ترکیبات آلی طبیعی یا مصنوعی حاصل می شود .این منابع کاغذ ، پارچه ،چوب ،پلاستیک و امثال آن است .که پس از سوختن از خود خاکستر به جا می گذارند .خاموش کننده هایی که برای کنترل آن بکار می روند علامتی مثلث شکل و سبز رنگ با نشان A دارند .

آتش دسته B

 این آتش در اثر سوختن مایعات قابل اشتعال یا جامداتی که به راحتی قابلیت مایع شدن دارند (عموما مواد نفتی و روغنهای نباتی) پدید می آید .خاموش کننده هایی که برای این دسته مناسب هستند دارای برچسب مربع قرمز رنگ با علامت B هستند.این حریق عموما مبتنی بر خفه کردن است .

آتش دسته C

 این دسته شامل آتش سوزی ناشی از گاز ها یا مایعات یا مخلوطی از آنهاست که براحتی قابلیت تبدیل به گاز را دارند مانند گاز مایع و گاز شهری.راه اطفا این حریق خفه کردن و سد کردن مسیر نشت می باشد .

آتس دسته E

این دسته شامل حریق های الکتریکی می باشد که عموما در وسایل الکتریکی و الکترونیکی اتفاق می افتد مانند سوختن کابل های تابلو برق یا وسایل برقی و حتی سیم های کامپیوتری راه اطفا این حریق قطع کردن برق و خفه کردن حریق با گاز Co2  یا هالوکربن می باشد .

دستورالعمل های استفاده از کپسول اطفا حریق پودروگاز در حین آتش سوزی :

1.خونسردی خود را حفظ می کنیم

2.دقت شود که کپسول انتخابی برای اطفا حریق مناسب است .

3.در فضای باز پشت به باد می ایستیم (در اتاق های جلوی درب خروجی قرار می گیریم)

4.کپسول را تکان داده تا پودر داخل بهم بخورد .

5.ضامن را کشیده و شیلنگ را محکم در دست میگیریم زیرا در صورت آزاد شدن پودر ،شیلنگ از کنترل خارج می شود .

6.فاصله از آتش جهت جلوگیری از پرتاب مواد اطفایی رعایت شود .

7.پس از اطفا حریق جهت شارژ مجدد کپسول آتش نشانی اقدام نمائیم .