• EN
  • |
  • FA

گازهای خالص / N2

N2

N2

گاز نیتروژن –گاز ازت

شرکت گاز اردستان تامین کننده انبوه گاز نیتروژن یا گاز ازت و انواع گاز های طبی ، صنعتی ، آزمایشگاهی و میکس با خلوص و کیفیت بالا به صورت جزئی و کلی و همچنین تامین کننده انواع تجهیزات و لوازمات وابسته به گاز های فوق برای صنایع و مصارف گوناگون می باشد .شرکت گاز اردستان در تامین گاز و مایع ازت (نیتروژن ) با گرید 99.999 فعال می باشد .
گاز نیتروژن یا گاز ازت یکی از عنصرهای شیمیایی در جدول تناوبی می باشد که نماد آن N  و عدد اتمی آن 7 است .نیتروژن یک گاز غیر فلز دو اتمی بی اثر و بی نگ و بی بو است .78% (هفتاد و هشت درصد ) از جو زمین را گاز نیتروژن در بر گرفته است که عنصر اصلی در بافت های زنده است .نیتروژن لغت لاتین Nitrum  و یونانی Nitron  به معنی جوش شیرین محلی ، شکل دادن و ژن یا عامل می باشد .نیتروژن در سال 1772 توسط دنیل روترفرد Daniel Rutherford  که آنرا هوای  مهلک نامیده بود کشف شد .در همان زمان نیتروژن توسط دانشمندانی با نام های Juseph Pristley , Carl Wilhelms Cheel , Hanry Carendish  که نیتروژن را هوای سوخته نامیده بودند مطالعه و بررسی شد .گاز نیتروژن چنان بی اثر است که Antion Lavosier  نام آنرا ازت که به معنای بدون زندگی است نامید.
 

استاندارد رنگ و شیر سیلندرها

نیتروژن گازی بی اثر و غیرقابل اشتعال است به همین علت رنگ سیلندرهای این گاز به رنگ طوسی یکپارچه و یا با گلویی سبز برای مصارف آزمایشگاهی می باشد. برای استفاده از سیلندرهای این گاز از شیر راستگرد رزوه داخل استفاده می شود.

 

موارد مصرف گاز نیتروژن یا گاز ازت

 نیتروژن عنصر اصلی برای اسید های آمینه و اسید های هسته ای که نیتروژن را ماده ای حیاتی برای ادامه زندگی و غذای اصلی گیاهان و یکی از اجزای اصلی تولید پروتئین می باشد .
- کاربرد نیتروژن در تولید کود و مواد تقویتی
- کاربرد نیتروژن در تولید اسید نیتریک
- کاربرد نیتروژن در ساخت آمونیاک و فرآیند هابر
- کاربرد نیتروژن در نگهداری مواد قابل انفجار در مخازن بزرگ
- کاربرد نیتروژن در ساخت قطعات الکترونیک مانند ترانزیستور ،دیود ، مدار یکپارچه
- کاربرد نیتروژن در فلزات ضد زنگ
- کاربرد نیتروژن در خنک نگهداشتن مواد غذایی و حمل و نقل مواد
- کاربرد نیتروژن در نگهداری اجساد و سلول های تناسلی (اسپرم ، تخمک و...)
- کاربرد نیتروژن درنگهداری نمونه های زیستی
- کاربرد نیتروژن در دستگاه های آنالایزر و شناسایی مواد
- کاربرد نیتروژن در تایر خودرو ها
- کاربرد نیتروژن در شست وشوی خطوط لوله گاز