• EN
  • |
  • FA

صنایع / Sport/Recretion

Sport/Recretion

Sport/Recretion

کاربرد گازها در ورزش و تفریح

 کوهنوردی

یکی از موارد مهم استفاده از گازهای اکسیژن و هوای فشرده در کوهنوردی است. در ارتفاعات بالا به دلیل کاهش فشار هوا و تاثیرات آن بر مکانیسم تنفس کوهنوردان، از سیلندرهای گاز اکسیژن و یا هوای فشرده به منظور تنفس بهتر استفاده میشود.

غواصی

از موارد دیگر میتوان به استفاده از گازها در غواصی اشاره نمود. گاز غواصی که از ترکیب دو جزئی گاز هلیوم و گاز اکسیژن تولید شده با نام تجاری Heliox شناخته می شود که به منظور غواصی در اعماق بالا استفاده میگردد. در واقع گاز هلیوم در این ترکیب جایگزین گاز نیتروژن می گردد زیرا استنشاق گاز نیتروژن در اعماق زیاد موجب رخوت غواص می شود و وجود گاز هلیوم از این حالت جلوگیری می کند. همچنین از مسمومیت غواص در اثر استنشاق گاز خالص اکسیژن جلوگیری می کند.

ترکیب سه جزئی گاز هلیوم ، گاز اکسیژن و گاز نیتروژن که با نام تجاری Trimix شناخته می شود نیز در غواصی های اعماق متوسط استفاده می گردد. به منظور غواصی تفریحی در اعماق کم عمدتا از سیلندرهای گاز هوای فشرده Breathing Air استفاده میگردد. 

بالن های تحقیقاتی، تبلیغاتی و  تزئینی

از گاز هلیوم برای بالا بردن بالن های تبلیغاتی و تزئینی در ابعاد متفاوت و همچنین بادکنک ها استفاده میگردد، این گاز به دلیل سبکی بیش از اندازه نسبت به هوا ( این گاز حدودا 12 برابر از هوا سبکتر میباشد) و همچنین غیر قابل اشتعال بودن بهترین گزینه برای استفاده در بالن ها میباشد.