• EN
  • |
  • FA

گازهای خالص / C2H6

C2H6

C2H6

گاز اتان

تاریخچه / مشخصات
گاز اتان از نظر فراوانی دومین گاز موجود در گازهای طبیعی می باشد که بین 1 تا 6 درصد گاز طبیعی استخراج شده از منابع گازی را تشکیل می‌دهد. فرمول شیمیایی گاز اتان C2H6 است . نام‌های دیگر آن بی متیل، دی متیل، اتیل هیدرید و متیل متان است . این گاز از گروه هیدروکربنی آلکان‌ها است و در طبیعت بدون بو و رنگ یافت می‌شود. گاز اتان نخستین بار در سال 1834 توسط دانشمندی به نام مایکل فارادی زمانی که یک محلول پتاسیم استات را الکترولیز می کرد ، کشف شد. نام اتان مشتق شده از کلمه “اتر” به معنای هوای بالا می باشد.
 
روش تولید / دستیابی
گاز اتان از پالایش گاز طبیعی بدست می آید. البته لازم به ذکر است که به غیر از گاز طبیعی، اتان به طور طبیعی یک جزء محلول در نفت خام نیز می باشد. در آزمایشگاه  اتان به راحتی از روش الکترولیز یک محلول آبي از نمک استات بدست می آید. در آند، استات اکسيده مي شود و توليد دي اكسيد كربن و راديكال متيل مي كند و راديكال متيل بسيار واكنش پذير مي باشد كه از تركيب آنها محصول اتان توليد مي شود. روش دیگر تولید اتان، اکسیداسیون acetic anhydride به وسیله پروکسید است.
 
کاربردها
 
یکی از مهم‌ترین کاربردهای این گاز استفاده از آن در تولید متان CH4 است از گاز اتان C2H6 در صنایع پتروشیمی، در فرآیندهای شیمیایی به عنوان واسطه استفاده می‌شود.از دیگر کاربردهای گاز اتان در تولید گاز اتن C2H4 می باشد. کاربرد دیگر گاز اتان در مقیاس‌های کمتر و در اشل آزمایشگاهی شفاف کردن نمونه غنی از آب است که برای میکروسکوپ‌های الکترونی استفاده می‌گردد. از این گاز در مخلوط های گازی به منظور آنالیز برش های نفتی استفاده میگردد.
 
استاندارد رنگ و شیر سیلندرها
گاز اتان گازی بسیار قابل اشتعال بوده و نشت آن بشدت موجب خفگی می شود. در هنگام جابه جایی مخزن و سیلندر گاز حاوی اتان رعایت تمامی موارد ایمنی توصیه می گردد. به دلیل خطر انفجار، رنگ سیلندر مورد استفاده برای این گاز قرمز یکپارچه می باشد. از شیرهای چپگرد رزوه داخل و با استاندارد (BS2) برای استفاده از سیلندرهای گاز اتان استفاده می شود.
 
ظرفیت تولید اتان در عسلویه
ظرفیت تولید اتان در عسلویه در حدود6-9 میلیون تن در سال
وب سایت ایران پترونت گزارش داد با راه اندازی چهار مرحله تولید به 6 تا 9 میلیون تن می رسدو همچنین برنامه هایی برای افزایش تولید اتان در پروژه های بعدی از جمله فاز اول مجتمع پتروشیمی بوشهر با ظرفیت سالانه 1.3 میلیون تن متان در پالایشگاه پارسیان سپهر و همچنین فاز های 12 و 14 پارس جنوبی به ترتیب با ظرفیت 1.7و 1 میلیون تن خواهد داشت .هنگامی که همه واحد های عسلویه به بهره برداری برسند تولید سالانه اتان به بیش از 14 میلیون تن خواهد رسید.
اتان از جمله محصولات با ارزش افزوده ای بالاست که به عنوان مواد اولیه در گیاهان و پتروشیمی مورد استفاده قرار می گیرد .تقاضای داخلی اتان در سال 5.85 میلیون تن است .هرتن اتان به عنوان عنصر اصلی تولیدی پتروشیمی ها یعنی اتیلن می تواند حداقل 1000 دلار درآمد صادراتی ایجاد کند .